Bison Relays Results

April 2, 2005


Participating Teams: Bacone (BC), Langston (LU), Oklahoma Baptist (OBU), Oklahoma Christian (OC), Southern Nazarene (SNU), Southwestern Christian (SCU), St. Gregory (SGU), University of Central Oklahoma(UCO).

Javelin: 1. Michael Chavez, OBU, 183-8; 2. Matt Smith, SNU, 179-4; 3. Mitchell Henry, OBU, 163-4; 4. Jesse Leake, OC, 140-6; 5. Thomas Brooks, SNU, 125-2; Anthony Brock, LU, 91-8.

Long Jump: 1. Kerry Duckworth, OBU, 22-2; 2. Arion Brewer, BC, 22-1.5; Dominique Chan Low, OBU, 21-6.5; Jamaal Moore, LU, 21-1.5; Thomas Brooks, SNU, 19-10.5; Damon Hughes, LU, 19-1.

Shot: 1. Jeremiah Campo, OBU, 47-11.5; 2. Martinez, SNU, 45-1; 3. Wilson, SNU, 43-6; 4. Weimero, OBU, 41-8; 5. Sean Carlisle, OBU, 41-4; 6. Smith, SNU, 38-8.

High Jump: 1. Charles Loftis, Langston, 6-4.

Discus: 1. Jeremiah Campo, OBU, 145-0; 2. Andrew Weimero, OBU, 128-5; 3. Mitchell Henry, OBU, 122-9; 4. Sean Carlisle, OBU, 118-0; 5. Wilson, SNU, 108-3; 6. Brett Olsen, OBU, 106-6.

Hammer: 1. Martinez, SNU, 143-11; 2. Campo, OBU, 142-7; 3. Carlisle, OBU, 122-1; 4. Wiemero, OBU, 107-2; 5. Phillips, unattached, 77-4.

Triple Jump: 1. Dominique Chan Low, OBU, 46-2; 2. Kerry Duckworth, OBU, 41-9.5

Pole Vault: 1. Dustin Greer, SNU, 14-0; 2. Thomas Brooks, SNU, 13-6; 3. Jose Rodriguez, SNU, 13-0; 4. Adam Reed, unattached, 12-0; 5. Aaron Webster, SNU, 12-0; 6. Brian De Venny, SNU, 11-6.

3000 Steeple Chase: 1. Eddie Bruner, BC, 11:32; 2. Jake Wright, OBU, 11:51; 3. Nathan Williams, LU, 12:10.

4X800: 1. OBU, 7:50.79

4X100: 1. Langston, 41.867; 2. SNU, 43.068

400: 1. Hughes, SGU, 48.13; 2. Leonarde Smith, OBU, 48.68; 3. Prophet Bailey, OBU, 49.88; 4. Stephen Nettles, OBU, 50.41; 5. Hedge, LU, 51.07; 6. Montgomery, LU, 51.59.

800: 1. Landon Willets, OBU, 1:54.91; 2. Michael Elizondo, OBU, 1:56.9; 3. VanZandt, OBU, 1:57.16; 4. Deck, unattached, 1:57.6; 5. Chris Chandler, OBU, 1:58.28; 6. Johns, SGU, 1:58.35.

110HH: 1. Pat Brown, OBU, 14.316; 2. Loftis, LU, 14.918; 3. Lamar Baskin, OBU, 15.519; 4. Brewer, BC, 15.786; 5. Mitchell Henry, OBU, 17.056; 6. Ryan Huling, OBU, 19.057.

400IH: 1. Pat Brown, OBU, 52.44; 2. Lamar Baskin, OBU, 56.37; 3. Bryce Bell, OBU, 57.24; 4. Dominique Chan Low, OBU, 58.86; 5. Ryan Huling, OBU, 61.59

1500: 1. Sam Dech, unattached, 4:02.33; 2. Clay Schubert, SNU, 4:08.33; 3. Dustin Vasquez, SNU, 4:22.21; 4. Eddie Bruner, BC, 4:32.26; 5. Simas Gumuliauskas, SNU, 4:46.31.

100: 1. Hall, LU, 10.833; 2. Clint Goodson, OBU, 10.883; 3. Green, unattached, 11.180; 4. Townsend, BC, 11.183; 5. Jones, SNU, 11.417; 6. Everett Rusher, OBU, 11.433.

200: 1. Hall, LU, 21.37; 2. Clint Goodson, OBU, 21.62; 3. Stephen Nettles, OBU, 21.71; 4. Owens, SNU, 22.07; 5. Wright, LU, 22.31; 6. Montgomery, LU, 22.52.

3000: 1. Dave Matushak, OBU, 9:03.93; 2. Chalmers, unattatched, 9:07.74; 3. Theron Stoltzfus, OBU, 9:14.38; 4. Jacob Wright, OBU, 9:45.26; 5. Nathan Battershell, OBU, 9:47.82

4X400: 1. OBU (A), 3:15.25; 2. Langston, 3:19.30; 3. SGU, 3:21.11; 4. OBU (B), 3:23.18; 5. SNU, 3:31.30; 6. OBU (C), 3:31.62

Women's Results

Participating Teams: Bacone (BC), Langston (LU), Oklahoma Baptist (OBU), Oklahoma Christian (OC), Southern Nazarene (SNU), Southwestern Christian (SCU), St. Gregory(SGU), University of Central Oklahoma(UCO).

Javelin: 1. Amanda Smith, SNU, 119-2; Michelle Carpenter, OBU, 74-6; Deena Almohandis, OBU, 71-1; Melissa Reed, BC, 68-11; Nielan Blaylock, SCU, 61-11; Jeanette Moore, SNU, 68-9

Discus: 1. Nielan Blaylock, SCU, 141-10; 2. Tiffany Greeno, SNU, 113-1; 3. Brandy Storm, OBU, 108-2; 4. Amanda Smith, SNU, 85-2; 5. Monique Carol, LU, 82-7; 6. Shawnna Underwood, OBU, 70-7.

Pole Vault: 1. Beka Wallis, SNU, 11-0; 2. Meagan Wakeman, OBU, 10-0; 3. Brandi Bowman, SNU, 7-6.

High Jump: 1. Jeanette Moore, SNU, 5-2; 2. Michelle Carpenter, OBU, 5-2; 3. Deena Almohandis, OBU, 5-0; 4. Monique Carroll, LU, 4-11; 5. Sarah Thurber, OBU, 4-8; 6. Kiala Snider, OC, 4-6.

Long Jump: 1. Jeanette Moore, SNU, 17-6.5; 2. Sarah Thurber, OBU, 16-9; 3. Deena Almohandis, OBU, 16-8; 4. Mai Fukada, OBU, 16-7.5; 5. Monique Carroll, LU, 15-11; 6. Kee Washington, SNU, 13-5.

Hammer: 1. Greeno, SNU, 107-1; 2. Wiemero, OBU, 95-8.

Shot: 1. Tiffany Greeno, SNU, 35-6.5; 2. Smith, SNU, 35-6; 3. Blaylock, SCU, 34-6; 4. Mandy Weimero, OBU, 32-4; 5. Storm, OBU, 29-3; 6. Underwood, OBU, 28-9.

Triple Jump: 1. Mai Fukada, OBU, 37-4; 2. Michelle Carpenter, OBU, 32-11; 3. Meagan Wakeman, OBU, 31-11.5

3000 Steeple Chase: 1. Kelsey Engstrom, OBU, 12:04; 2. Katie Engstrom, OBU, 12:16; 3. Katy Rader, OBU, 12:53.

4X800: 1. OBU, 9:27.7; 2. SNU(A), 9:53.32.

4x100: 1. Langston, 48.79; 2. OBU, 51.31.

1500: 1. Mirriam Kuamba, OBU, 4:34; 2. Sheri Grimes, SNU, 5:06; 3. Linda Vasquez, UCO, 5:14; 4. Claribel Mendoza, unattached, 5:29; 5. Amy McMullin, SNU, 5:31; 6. Melissa McCarty, UCO, 5:53.

400: 1. Kyta Ferrer, OBU, 57.55; 2. Means, LU, 58.31; Sellers, LU, 58.34; 4. James, SGU, 59.19; 5. Melissa Mount, OBU, 59.66; 6. Diggs, SGU, 60.01

800: 1. Kyli Bean, OBU, 2:19.691; 2. Natasha Vellmecke, SNU, 2:28.35; 3. Claudia Ruiz, SNU, 2:33.55; 4. Linda Vasquez, UCO, 2:36.0; 5. Kristi Broughton, SNU, 2:38.80; 6. Kristi McMullin, SNU, 2:41.17.

400LH: 1. Keyonna Hornbuckle, OBU, 62.69; 2. Sara Thurber, OBU, 64.89; 3. Jennifer Jenckes, OBU, 68.31; 4. Heller, OC, 74.38.

100IH: Heller, OC, 17.372.

100: 1. Bashorun, unattached, 12.536; 2. Galbreath, LU, 12.570; 3. Foreman, LU, 12.837; 4. Mai Fukada, OBU, 12.928; 5. Washington, SNU, 13.479; 6. Penny Dunaway, OBU, 13.825.

200: 1. Sellars, LU, 24.68; 2. Keyonna Hornbuckle, OBU, 25.22; 3. Diggs, SGU, 25.54; 4. James, SGU, 25.88; 5. James, LU, 27.29; 6. Penny Dunaway, OBU, 28.03.

5000: 1. Kelsey Engstrom, OBU, 19:47; 2. Katie Engstrom, OBU, 20:10; 3. Michelle Davis, SGU, 20:11; 4. Amy Merhib, SNU, 20:25; 5. Penny Rowland, SNU, 20:40; 6. Katy Rader, OBU, 22:18; 7. Kendra Ray, OBU, 22:19.

4X400: 1.OBU (A), 3:53.40; 2. Langston, 3:56.31; 3. OBU (B), 4:14.59; 4. SNU, 4:16.00