Commencement to Honor 248 Graduates

Two hundred and forty-eight graduates will have degrees conferred upon them during OBU’s 97th Spring Commencement on Friday, May 13. The Honorable Mary Copeland Fallin, Governor of Oklahoma, will deliver the Commencement Address.

The graduating students will take their symbolic final walk across the campus as OBU students when they file into Raley Chapel’s Potter Auditorium for the 3 p.m. ceremonies. The students, in academic regalia, will proceed from the Geiger Center to the chapel, passing through rows of OBU faculty members before they reach the chapel’s east steps.

An overflow audience of more than 1,800 will witness the Commencement activities in Raley Chapel. Dr. David W. Whitlock, OBU president, will preside over the ceremonies. The program will include a presentation of the graduating class by Kathryn Barrett, president of the Class of 2011, from Neodesha, Kan.

Fallin was elected Nov. 2, 2010, during a historic election in which she became the first-ever female governor of Oklahoma. She was inaugurated on the steps of the Oklahoma Capitol as the State’s 27th governor on Jan. 10, 2011. A native of Tecumseh, Okla., Fallin attended OBU her freshman and sophomore years before transferring to Oklahoma State University.

After a successful career in the private sector as a manager for a national hotel chain, Fallin made her first foray into public service in 1990 when she was elected to the Oklahoma House of Representatives. In 1994, Fallin made history by becoming the first woman and first Republican to be elected lieutenant governor of Oklahoma, an office she held for 12 years. She was elected to the U.S. Congress in 2006 where she represented the Fifth District of Oklahoma.

Fallin is married to Wade Christensen, an Oklahoma City attorney. The couple has six children between them. They attend Crossings Community Church in northwest Oklahoma City.

In addition to the address from Fallin, the program includes greetings by Dr. Anthony Jordan, executive director/treasurer of the Baptist General Convention of Oklahoma, and induction of the graduates into the OBU Alumni Association by Lori Hagans, executive director of the association.

OBU’s top three honors for faculty and staff members will be presented by Whitlock during the graduation exercises. They include the Distinguished Teaching Award, the Promising Teacher Award and the Meritorious Service Award.

Candidates for bachelor’s degrees from OBU’s Paul Dickinson School of Business, with academic majors and hometowns, include Dillon Clay Chilcoat, international business, Oklahoma City; Victor Hugo Bezerra de Oliveira Conceicao, international business, Deer Park, Texas; Nicole Alyse Cummings, finance, Venus, Texas; Laura Elizabeth Cummins, finance, Seminole, Okla.; Craig Thomas Donnelly, management, Shawnee; Donald Bruce Greenawalt Jr., finance, Shawnee; Nathaniel Kyle Holland, computer science: interdisciplinary: mathematics, Duncan; Tonya L. Johnson, professional accountancy, Shawnee; William Randall Jones, professional accountancy, Shawnee; Justin Douglas Law, management, Midwest City, Okla.; Troy Michael Ross, management, Oklahoma City; Heather Nicole Strech, finance, Oklahoma City; Jessica Robin Walker, marketing, Lewisville, Texas; and Melody Rose Wheeler, marketing, Oklahoma City.

Candidates for bachelor’s degrees from the Joe L. Ingram School of Christian Service include Amanda Christine Abernathy, philosophy/religion: Bible, with college honors, Oak Ridge, Tenn.; Chance R. Ballard, philosophy, Lawton, Okla.; Cody Allen Bryan, religion: Bible, Spencer, Okla.; Caleb Michael Davis, religion: Biblical languages, Choctaw, Okla.; Curtis Tyler Geohagan, religion: Bible, Allen, Okla.; James Gilbert Gonzales, Jr., religion: Bible, Katy, Texas; Karen Sue Hadley, Christian studies, Ardmore, Okla.; Steve James Hall, religion: departmental, Lindsay, Okla.; Jacob Bryan Hibbard, religion: Bible, Chickasha, Okla.; Parker T. Jackson, religion: Bible/philosophy, Ozark, Mo.; Jesse Lee Johnson, applied ministry: pastoral, Shawnee; Andrew Thomas Long, applied ministry: Youth, Woodward, Okla.; Andrew Jonathan Martin, applied ministry: pastoral, Shawnee; Charity Anna Massey, religion: Bible, Franklin, Ind.; Myra Lee Montgomery, applied ministry: youth, Edmond; Miles Ian Noah, applied ministry: pastoral, Shawnee; Andrew Theodore Palmer, applied ministry: cross-cultural, Tulsa, Okla.; Cody Liam Payne, religion: Bible, Talala, Okla.; Taylor Lynn Phillips, applied ministry: cross-cultural, with college honors, Mountain View, Okla.; Veronica Anne Pistone, religion: biblical languages, with college honors, Blue Springs, Mo.; Jacob Rhett Randolph, religion: Bible, Goddard, Kan.; Benjamin Aaron Skaggs, religion: Bible, Borger, Texas; and Laura Elizabeth Wesevich, religion: Bible, Bartlesville.

From the Warren M. Angell College of Fine Arts, candidates for bachelor’s degrees include Melissa Marie Argo, music education: vocal, K-12, Gallup, N.M.; Jonathan David Bell, art, Anthem, Ariz.; Michaela Joelle Bell, graphic design, Longmont, Colo.; Lindsay Nichole Bennett, graphic design, Fritch, Texas; Kirsten Danielle Betterton, art, Edmond; Julie Caye Chamberlain, graphic design, Wilson, Okla.; Chris Corey Cochran, art education: K-12, Oklahoma City; Sara K. Elliott, music education: K-12, Bartlesville; Casey Joel Flynt, church music: voice, Turpin, Okla.; Brandon Paul Gilbert, Strategic Communication, Allen, Texas; David Marsh Goff, news and information, Tulsa; Kade Robinson Goforth, musical arts: trumpet, Tulsa; Sarah Elizabeth Graham, music education: vocal, K-12, Owasso, Okla.; Jacqueline Marie Graves, musical arts: voice, Marland, Okla.; Jonathan Christopher Hamrick, music theory and composition, Cedar Crest, N.M.; Heather Ann Hughes, applied communication, Oklahoma City; Valerie Anne Hunt, music education: instrumental, K-12, Peoria, Ariz.; and Timothy John Kurtz, electronic media production, Heber Springs, Ark.

Others receiving bachelor’s degrees from the College of Fine Arts include Megan Jean Lauchner, theatre, Vinita, Okla.; Kayla Donnell Lee, strategic communication, Granbury, Texas; Kaylee Nicole Lonsinger, applied communication, Ponca City; Taunia René Logan, theatre/art, Perryton, Texas; Kristen Alayna Lowry, studio art, Katy, Texas; Meghan Kathleen Loyd, music education: vocal, K-12, Fort Smith, Ark.; Lydia Marie Maschman, musical arts: clarinet, Shawnee; Kyra Leigh Matzdorf, strategic communication, Pagosa Springs, Colo.; Thomas Donald McCarther, graphic design, LaPorte, Texas; Ethan Mark Jonnatan Mignard, news and information, Andover, Minn.; Ashley Kelln Mounts, theatre, Keifer, Okla.; Tram Tu Nguyen, art, Bentonville, Ark.; Tyler Scott Neighbors, musical arts: worship arts, Skiatook, Okla.; Jayme Lauren Nelson, studio art, Grapevine, Texas; Elizabeth Lynne Polston, music education: instrumental, K-12, Broken Arrow; Micah Nicole Reinhart, musical arts: voice, Mooreland, Okla.; Stevi Dianne Robison, graphic design, Sayre, Okla.; Emily Adelle Rowland, piano performance: pedagogy, Bartlett, Tenn.; Kacie Jo Sherrard, studio art, Quitman, Texas; Kristen Nichole Slocum, musical arts: worship arts, Collinsville, Okla.; Jonathan Edward Studstill, electronic media production, Arlington, Texas; Courtney Beth Tice, music education: vocal, K-12, Oologah, Okla.; Laina Victoria Wagner, electronic media production, Holdenville, Okla.; Caleb Garrett Willis, music, Krum, Texas; Katherine Marie Wortley, theatre, Fort Smith, Ark.; and Jessica Dawn Young, art, Meeker, Okla.

Candidates for bachelor’s degrees from OBU’s College of Arts and Sciences include Noelle Mary Aldrich, elementary education, Claremont, N.H.; Haley Louise Alsdorf, anthropology, Littleton, Colo.; Optimum Quaneen Baker, health, physical education and recreation, K-12, Edmond; Stephanie Grace Baker, elementary/early childhood education, Salida, Colo.; Kathryn Hannah Louise Barrett, mathematics, Neodesha, Kan.; Brittany Nichole Basile, elementary education, Cleveland, Okla.; Sonya Diane Beach, anthropology/history, Bixby, Okla.; Ann Marie Berry, special education/elementary education, Electric City, Wash.; Julie Michelle Berryhill, social studies, secondary education, Tuttle, Okla.; John Mark Buchanan, English, Borger, Texas; Charla Ann Bundy, interdisciplinary: business administration/education/camp administration, Shawnee; Marinne Michelle Burnham, exercise and sports science: exercise physiology and wellness, Longmont, Colo.; Carleigh Suzanne Burroughs, English, secondary education, Jones, Okla.; Jenna Lee Butner, biology, Wewoka, Okla.; Joshua Thomas Campbell, anthropology, Arnold, Md.; Michael Davis Canavan, exercise and sports science: exercise physiology and wellness, Skiatook; Cara Ann Cecil, biology, Kansas City, Mo.; Kuan U Cheong, chemistry/physics, Macau, China; Heather Nicole Clark, sociology, McAlester, Okla.; David Owen Comodeca, political science, Overland Park, Kan.; Amber Joyce Cooper, family and community service: family life, Shawnee; Clifford Neal Corniel Jr., leisure service management: sports and recreation management, Lahaina, Hawaii; Caitlin Rebekah Dacus, anthropology, Overland Park, Kan.; Brenden D. Davis, leisure service management: sports and recreation management, Keyport, N.J.; James Matthew Davis, leisure service management: sports and recreation management, Shawnee; Jessica Kate Dawson, family and community service: family life, Lawton; Samuel Whitaker Deere, anthropology, Tahlequah, Okla.; Tyler Andrew Denney, exercise and sports science: pre-allied health and rehabilitation services, Jenks, Okla.; Rebecca Joy Denton, English, Oklahoma City; Thomas David DeWall, political science, Enid; Aaron Lindley Diacon, physics/mathematics, Bentonville, Ark.; Brandon Kyle Dickinson, history/anthroplogy, Enid; Addison Eaton, English, secondary education, Madill, Okla.; Joanna Joy Firebaugh, elementary/early childhood education, Gahanna, Ohio; Maurice V. Foster, interdisciplinary: kinesiology/sports management, New Orleans, La.; Blake D. Gallacher, leisure service management: sports and recreation management, San Diego, Calif.; Michael A. Giaramita Jr., leisure service management: sports and recreation management, Staten Island, N.Y.; Rachel Amalia Griffith, biology, Parker, Colo.; Katie Leigh Halbesleben, psychology/Spanish, Wausau, Wash.; Kristin Marie Hall, elementary/early childhood education, Noble; Joshua Jacob Wyatt Hamon, chemistry, Oskaloosa, Iowa; Kristin Leigh Hankins, family and community service: family life, Broken Arrow; Patty Lynn Hasbell, interdisciplinary: mathematics/education/psychology, Shawnee; Raina Belle Hathorne, elementary education, Midwest City; Stephanie Erin Haynes, family and community service: family life, Olathe, Kan.; Alyssa Lee Henkes, interdisciplinary: religion/Bible/psychology, Oklahoma City; Joel Andrew Hicks, political science, Webber Falls, Okla.; and Koby Booth Hunter, biochemistry, Ardmore.

Others receiving bachelor’s degrees from the College of Arts and Sciences are Daniel Booker Jordan, anthropology, Bella Vista, Ark.; Lauren Elizabeth Jordan, exercise and sports science: pre-allied health and rehabilitation services, Paradise, Texas; RhaShonda Jo Keehn, English, secondary education, Miami, Okla.; Cory Ross Kelley, political science, Ootsburg, Wis.; Jennifer Lynn Keogh, family and community service: family life/history, Arvada, Colo.; Kylie Ann King, health, physical education and recreation, K-12, Keller, Texas; Sara Elizabeth Lane, psychology: pre-counseling, Liberty, Mo.; Amanda Jane Layman, mathematics, secondary education, Florissant, Mo.; Suyan Tautz Leipelt, exercise and sports science: personal training, strength and conditioning, Porto Alegre, Brazil; Tamy Tautz Leipelt, exercise and sports science: personal training, strength and conditioning, Porto Alegre, Brazil; Jeffrey Thomas Lewis, biology, Cameron Park, Calif.; Julie Ann Lewis, early childhood education, Tulsa; Joshua Daniel Lynch, English, with college honors, Newalla, Okla.; Justin Karl McDonald, science, secondary education, El Centro, Calif.; Jessica Denise Madison, anthropology, Lawton; Sherri Lee Marsh, psychology: pre-counseling, Pleasanton, Texas; Tana Janine Martin, English, secondary education, Choctaw, Okla.; Gabriell Antionette Mattox, interdisciplinary: kinesiology/leisure studies/sociology, Kountze, Texas; Callie Rae McAnally, elementary/early childhood education, Nikiski, Alaska; Julie Ann McPhail, English, secondary education, Tecumseh; Chelsea Renee McVey, biology, Chandler; Andrea Jeanette Melontree, elementary education, Lawton; Kerinda Marie Mills, English, Midwest City; Meranda Lynne Mills, anthropology, Midwest City; Kelly Diane Mitchell, history, Andalusia, Ill.; Anna Catharine Morgan, English, with college honors, Eatonville, Wash.; Colette Georgette Ngo Ndjom, biology, Douala Littoral, Camaroon; Georgette C. Nichols, biology, Corsicina, Texas; Adauto Pessoa de Oliveira Neto, leisure service management: sports and recreation management, Shawnee; Kathryn Olivia Orsak, interdisciplinary: kinesiology/leisure studies/art, Shawnee; Sarah Janece Osuna, multilingual communications, with college honors, Durant, Okla.; Sarah Beth Patterson, exercise and sports science: exercise physiology and wellness, Webb City, Mo.; and Joseph David Petty, psychology: pre-counseling/religion: Bible, Tomball, Texas.

Also receiving bachelor’s degrees from the College of Arts and Sciences are Elizabeth Ann Potter, exercise and sports science: pre-allied health and rehabilitation services, Tyler, Texas; Zachary Michael Rawls, exercise and sports science: pre-allied health and rehabilitation services, Tecumseh; Scott Michael Risinger, English, Oklahoma City; Emily Katherine Roberts, anthropology, Guymon; Kaitlyn D’Lee Rothaus, English, Bethany; Derek James Royer, biochemistry, Bartlesville; Johnny Ray Sanders, psychology: pre-counseling, Duncan; Tamara Ruth Scherich, psychology: pre-counseling, Grapevine, Texas; Derek Martin Schuessler, English, Valley Center, Kan.; Sara Madeline Scott, anthropology, Oklahoma City; Jamie Johnson Shepherd, elementary education, Tucson, Ariz.; Emily Michele Simpson, interdisciplinary: music/biology/psychology, Stafford, Va.; Kara Lynn Simpson, science, secondary education, Blanchard; Deborah Diane Sizemore, early childhood education, Barnsdall, Okla.; Samantha George Smith, family and community service: Community Service, Olathe, Kan.; Tony Austin Staggs, exercise and sports science: pre-allied health and rehabilitation services, Lindsay; Hannah Nicole Stavinoha, psychology: pre-counseling, Columbus, Texas; Tatiana Ruth Stoltzfus, elementary education, Meade, Kan.; Meredith Ann Stroup, exercise and sports science: pre-allied health and rehabilitation services, Sunnyvale, Texas; Rena Nicole Tate, biology, Buena Vista, Colo.; Angela Joy Taylor, leisure service management: Camp Administration, Enid; Austin Wade Taylor, social studies, secondary education, Suffield, Conn.; Richard Alan Trayler, interdisciplinary: health, physical education and recreation/recreation management/kinesiology, Dumas, Texas; Emily Gail Vanderburg, health, physical education and recreation, K-12, Paris, Texas; Brandy Jewel Vanlandingham, exercise and sports science: pre-allied health and rehabilitation services, Shawnee; Meredith Leslie Vernon, exercise and sports science: pre-allied health and rehabilitation services, Shawnee; Megan Christine Waggoner, elementary education, Blanchard; Melanie Elizabeth Walker, exercise and sports science: pre-allied health and rehabilitation services, Shawnee; Jeanette Marie Walters, psychology, Copan, Okla.; Bethany Erin Ward, anthropology, Burkburnett, Texas; Jennie Louise Warren, exercise and sports science: pre-allied health and rehabilitation services, Shawnee; Amanda Dawn Wayt, interdisciplinary: Children’s Ministry/elementary education, Cartwright, Okla.; Kara Lanae Willis, psychology: pre-counseling/family and community services: family life, Tulsa; Abigail Rae Wilson, psychology: pre-counseling, Choctaw; Marcus Andrew Wilson, social studies, secondary education, Morse, Texas; Sara Elizabeth Wilson, history/English, with college honors, Bethany; Hannah Christine Wood, exercise and sports science: pre-allied health and rehabilitation services, Allen, Texas; James Andrew Wright, leisure service management: sports Ministry, Oologah; Jennifer Lauren Wynn, elementary/early childhood education, Shawnee; and Mengjun Zang, interdisciplinary: kinesiology/education, Suzhou, Jiangsu, China.

From the School of Nursing, candidates for the bachelor of science degree in nursing include Joanna Alice Back, Albuquerque, N.M.; Kathleen Marie Biddy, Edmond, Okla.; Danielle Nichole Boboltz, North Richland Hills, Texas; Summer R. Cash, Tecumseh, Okla.; Andrea Catharine Collum, Shawnee, Okla.; Jenny Elizabeth Deaton, Oklahoma City; Channing Krystine Denton, Plano, Texas; Kari Ann Detjen, McLoud, Okla.; Taylor Ryne Dickinson, Enid, Okla.; Jeni Dianna Glasco, Noble, Okla.; Sarah Elaine Griffin, Bartlesville, Okla.; Stephanie Emma Guilmette, Strafford, N.H.; Amanda Lauren Hanner, Shawnee; Kathryn Susette Huddleston, Fort Worth, Texas; Rita Ann Hunnicutt, Shawnee; Cornelia Ifeyinwa Igbokwe, Shawnee; Connor Alan Inskeep, Ponca City, Okla.; Kathryn Marie Keller, Collbran, Colo.; Samantha Lea Kellogg, Shawnee; Mary Hanna Kunes, Crested Butte, Colo; Mayra Janet Lane, Duncan, Okla.; Morgan C. Lucas, Chandler, Okla.; Meghan Lacey McCabe, Visalia, Calif.; Kelsey Nicole McNeely, McKinney, Texas; Fausat Faith Momodu, Fort Worth; Torie Lyn Moore, Edmond; Kylie Renee Noble, Olathe, Kan.; Elizabeth Yetunde Oke, Arlington, Texas; Modupe Mary Okonofua, Arlington, Texas; Oluwafisayo Adesola Oni, Houston, Texas; Kelli Latrell Owens, McLoud; Xiomara Jacqueline Porras, Bethany, Okla.; Anna Elise Pruitt, Stillwater, Okla.; Haley Nicole Rachal, Shreveport, La.; Shelbe Rhea Richardson, Midland, Texas; Robyn Elaine Rieger, Burleson, Texas; Emily Katherine Roberts, Guymon, Okla.; Sharon Marie Shepard, Broken Arrow, Okla.; Bethany Rose Slagle, Boynton, Okla.; Amy Lynn Sullivan, Tecumseh; Katherine Elise Unruh, McPherson, Kan.; Martín Lorgio Villafana, Blanchard, Okla.; Lori Michelle Wells, Prague, Okla.; Brittany Dea White, Mounds, Okla.; Melissa Faye Wilson, Wellston, Okla.; and Leslie Rae Wrinkle, Great Bend, Kan.